A magyar kuka szó meglepő módon egy német vállalat nevéből eredeztethető, vázoljuk, hogy pontosan hogyan.
Johann Josef Keller és Jakob Knappich 1898-ban alapítottak egy világítási acetiléngyárat, a Keller und Knappich GmbH-t, melyet az 1920-as évektől leginkább Keller und Knappich Augsburg néven emlegettek. Ennek rövidítése a KUKA, de ennek vajon mi köze van a magyar nyelvben használatos kuka szóhoz?
Nos, ez a német vállalat 1927-ben szabadalmaztatott egy olyan szemétszállító autót, mely nem egyszerűen csak szállította, hanem egyben fel is aprította a belehelyezett hulladékot. A jármű később olyan sikeres lett, hogy Európa-szerte rengeteg állt belőle üzembe, 1966-ra pedig a KUKA piacvezető lett a kommunális járművek szektorában.
Mivel ezeknek a szemeteskocsiknak az oldalán akkoriban nagy betűkkel fel volt tüntetve, hogy „KUKA”, a köznyelv gyorsan KUKA-s autóknak, vagyis kukásautóknak kezdte nevezni őket. A márkanévből tehát köznév vált, és ezzel párhuzamosan az egyszerű szeméttároló edényeket is elkezdték kukaként emlegetni.
A KUKA mind a mai napig egy remekül prosperáló cég, mely évtizedek óta meghatározó szereplője a robotizálási és automatizálási iparnak.

Forrás: HVG

You have Successfully Subscribed!

TÁJÉKOZTATÁS
Kihelyezett, Dunaharaszti ügyfélszolgálatunk
(2330 Dunaharaszti, Táncsics Mihály u. 2.)
nyáron a Művelődési ház nyári szünete miatt

2024. július 15. – 2024. augusztus 16-ig
és
2024. augusztus 20-án
ZÁRVA tart.

Budapesti ügyfélszolgálatunk nyitvatartása:

1201 Budapest Attila u. 62.
Hétfő: 7:00 – 19:00
Péntek: 8:00 – 16:00

2024. augusztus 19-én
ZÁRVA tart.

You have Successfully Subscribed!